جستجو برای "{{term}}"
جستجو برای "{{term}}" نتیجه ای نداشت.
پیشنهاد می شود:
  • از املای صحیح کلمات مطمئن شوید.
  • از کلمات کمتری استفاده کنید.
  • فقط کلمه کلیدی عبارت مورد نظر خود را جستجو کنید.
{{count()}} نتیجه پیدا شد. برای دیدن نتایج روی دکمه های زیر کلیک کنید!
نتیجه ای یافت نشد.
سایر نتیجه ها (دپارتمان ها، اخبار، مقالات، صفحات) را بررسی کنید.

{{item.title}}

{{item.caption}}
نتیجه ای یافت نشد.
سایر نتیجه ها (دوره ها، اخبار، مقالات، صفحات) را بررسی کنید.

{{item.title}}

{{item.caption}}
نتیجه ای یافت نشد.
سایر نتیجه ها (دوره ها، دپارتمان ها، مقالات، صفحات) را بررسی کنید.

{{item.title}}

{{item.caption}}
{{item.datetime}}
نتیجه ای یافت نشد.
سایر نتیجه ها (دوره ها، دپارتمان ها، اخبار، صفحات) را بررسی کنید.

{{item.title}}

{{item.caption}}
{{item.datetime}}
نتیجه ای یافت نشد.
سایر نتیجه ها (دوره ها، دپارتمان ها، اخبار، مقالات) را بررسی کنید.

{{item.title}}

{{item.caption}}
{{item.datetime}}

مهندسی انرژی و تاسیسات

 

 

گروه انرژی و تاسیسات

دروس گروه انرژی و تاسیسات در مجتمع فنی تهران، با نگاهی عمیق به نیاز مهندسان تاسیسات در صنعت و مهارت ­های فنی علاقمندان به عضویت در سازمان نظام مهندسی که مایل به درک دقیق الزامات مقررات ملی ساختمان و اصول محاسباتی و اجرایی تاسیسات گرمایشی و سرمایشی ساختمان­ های مسکونی، تجاری و اداری طراحی شده است.

بخش بزرگی از راحتی و رفاهی که بشر در زندگی مدرن برای خود فراهم کرده است، کنترل دما و شرایط زیست در مکان­ هایی است که در آنجا زندگی، تحصیل و اشتغال جریان دارد. برای این منظور سیستم­ های تاسیساتی به کمک انسان آمده است. این سیستم­ ها، زمینه آسایش را در حوزه ­های زیر تامین کرده است: 

 

الف- تامین گرمایش لازم در ساختمان

انسان در محیط­های تحت اشغال و زندگی خود نیاز به گرمایش دارد. بخشی از این گرمایش خصوصا در فصول سرد سال از طریق سیستم ­های حرارت مرکزی مانند شوفاژ و هواساز یا سیستم­ های غیرمرکزی نظیر پکیج و بخاری برای کنترل دمای محیط مصرف می­شود تا در حد آسایش انسان باشد. بخش دیگری از این گرمایش نیز صرف تامین انرژی لازم برای گرمایش آب مصرفی بهداشتی مورد نیاز ساکنین می­گردد. طراحی و انتخاب سیستم مناسب گرمایش و سایزینگ مناسب تجهیزات مربوطه بر اساس شرایط اقلیمی و کاربری ساختمان­ها و همچنین ظرفیت و ویژگی­های ترمودینامیکی آنها بسیار اهمیت دارد. از سوی دیگر تعویض مداوم هوای محیط و تامین هوای تمیز جهت تنفس انسان­ها بسیار مهم است.

از آنجا که طراحی درست و اصولی سیستم گرمایش نقش بسیار مهمی در کیفیت زندگی و میزان مصرف انرژی ساختمان در درازمدت دارد، لذا مقررات ملی ساختمان در مبحث چهارده و نوزده الزامات دقیقی برای طراحی و اجرای تاسیسات گرمایشی ارائه داده است که لازم است مهندسان و خصوصا اعضای نظام مهندسی بر این الزامات تسلط داشته باشند.

برای شرکت در دوره آموزشی طراحی تاسیسات مکانیکی ساختمان سطح یک (سیستم­های گرمایش) اینجا کلیک کنید.

 

ب- تامین سرمایش و تهویه مطبوع لازم در ساختمان

انسان در محیط­ های تحت اشغال و زندگی خود در فصول گرم سال نیاز به سرمایش نیز دارد. این سرمایش برای تامین دمای مطلوب در تابستان­ ها و نیز کاهش فعالیت باکتری­ های بیماری­زا در محیط بسیار موثر است. از آنجا که کم کردن درجه حرارت یک محیط نسبتا خنک (داخل ساختمان) و انتقال این گرما به یک محیط نسبتا گرم (هوای محیط خارج ساختمان در تابستانها) بر اساس اصل دوم ترمودینامیک بر خلاف رویه طبیعت است، لذا تامین انرژی سرمایشی بسیار هزینه­ براست و می­تواند بطور جدی مصرف انرژی ساختمان را تحت تاثیر قرار دهد. سیستم ­های سرمایش مرکزی نظیر چیلرها و سیستم های غیرمرکزی تبخیری نظیر کولر آبی یا تبریدی نظیر کولر گازی امروزه بطور گسترده در ساختمان­ها استفاده می­شود که هم از جنبه فنی و هم از جنبه معماری دارای نکات بسیار زیادی هستند و آشنایی با الزامات و استانداردهای مربوطه برای همه مهندسان و اعضای سازمان نظام مهندسی الزامی است.

برای شرکت در دوره آموزشی طراحی تاسیسات مکانیکی ساختمان سطح دو (سیستم­های سرمایش) اینجا کلیک کنید.

 

ج- طراحی سیستم­های آب و فاضلاب

بخش مهمی از لوله­کشی ساختمان (Plumbing) به منظور تامین آب بهداشتی ساختمان­ها و دفع فاضلاب است که طراحی و اجرای آن نیازمند رعایت الزامات گوناگون فنی، بهداشتی، معماری و استانداردی است که لازم است مهندسان و نقشه ­کشان تاسیسات با آنها آشنا باشند. بعنوان نمونه بخشی از این الزامات در هندبوک­ های معتبر نظیر ASHREA و برخی در نشریات فنی از جمله نشریه 128 ذکر شده است.

برای شرکت در دوره آموزشی طراحی سیستم ­های آب و فاضلاب خانگی و تاسیسات بهداشتی  اینجا کلیک کنید.

 

د- نرم ­افزارهای محاسبات تاسیسات و شبیه­ سازی انرژی ساختمان

طراحی و انتخاب تجهیزات غالبا یک فرایند فنی است که توسط مهندسان، مشاوران و شرکت ­های مهندسی مشاور انجام می­شود و نتایج آن از طریق یک دفترچه محاسبات به کارفرمای پروژه ارائه می­گردد. ابزار این افراد برای انجام محاسبات گوناگون، رجوع به استانداردهای متعدد و هندبوک­ های مرجع است که یک فرایند رفت و برگشتی با دفعات متعدد تکرار است که احتمال بروز خطا و اشتباه را بسیار بالا می­برد. انجام محاسبات مهندسی و دقیق بصورت روشمند نیازمند نرم­ افزارهای کامپیوتری معتبری است که می­بایست دقت محاسبات و الگوریتم ­های محاسباتی آنها توسط مراجع رسمی مورد قبول واقع شده باشد. یکی از این نرم ­افزارها که در ایران بسیار شناخته شده و توسط مراجع فنی و سازمان نظام مهندسی مورد تائید قرار گرفته است، نرم ­افزار Carrier HAP می­باشد. این نرم افزار در محاسبات افت انرژی ساختمان­ ها با توجه به اقلیم منطقه و سایزینگ و انتخاب تجهیزات مختلف دارای قدرت خارق­ العاده ­ای است.

برای شرکت در دوره آموزشی نرم ­افزار Carrier اینجا  کلیک کنید.

نرم­ افزار دیگری که برای شبیه­ سازی مصرف انرژی ساختمان اخیرا توجه محافل علمی و آکادمیک را به خود جلب کرده است، نرم­ افزار Design Builder است که بر اساس موتور محاسباتی Energy Plus (نرم ­افزار توسعه داده شده توسط دپارتمان انرژی امریکا) عمل می­کند. این نرم ­افزار قابلیت شبیه سازی همزمان انرژی مصرفی ساختمان و سیستم­های تامین­ کننده انرژی را بصورت همزمان داراست و دارای محیط کاربری بسیار مناسبی است.

 

ه- مدل سازی هوشمند تاسیسات مکانیکی ساختمان

مدل سازی هوشمند ساختمان به کمک تکنولوژی BIM (Building Information Modeling) امروزه یکی از شاخه­ های مهم اشتغال برای فعالین صنعت ساختمان است. به کمک این تکنولوژی علاوه بر اطلاعات هندسی سه ­بعدی CAD، ویژگی­های ساخت و فنی مهندسی به المان­های ساختمان داده می­شود که در طی چرخه عمر پروژه از مرحله طراحی تا ساخت و بهره­ برداری قدرت مدیریت مهندسان را بسیار افزایش می­دهد. در حال حاضر تنها نرم­ افزار BIM حوزه تاسیسات مکانیکی و برقی ساختمان نرم ­افزار REVIT MEP است. این نرم ­افزار که امروزه در ایران بسیار پرکاربرد است قابلیت­ های وسیعی در مدل سازی کانال­ها و لوله­ کشی­ های ساختمان، فیتینگ ­ها، سیم­کشی­ ها، بازشوها، ... دارد.

برای شرکت در دوره آموزشی نرم­ افزار REVIT MEP قسمت مکانیکال اینجا  کلیک کنید.

 

و- مدیریت انرژی در ساختمان

انرژی مصرفی ساختمان ­های بخش تجاری و اداری امروزه حدود 40% مصرف کل انرژی کشور را شامل می­شود که عدد بسیار بزرگی است. قطعا فرصت­ های بهبود و کاهش مصرف در این مصرف بزرگ نهفته است که با شناخت دقیق مصارف و مدیریت موثر آنها و همچنین تغییر الگوهای مصرف قادر به ارتقای بهره ­وری در این بخش خواهیم بود. استاندارد ISO 50001 در این زمینه بسیار موفق بوده است بطوری پیاده­ سازی این استاندارد با بهره ­گیری از الگوی بهبود مستمر چرخه دمینگ و مدیریت فرایندها، در بسیاری از ساختمان­های تجاری، اداری، صنعتی و صنایع انرژی­ بر موجب صرفه­ جویی ­ای بزرگ در مصارف انرژی در سطح خرد و ارتقای کیفیت محیط زیست و حفظ منابع انرژی در سطح کلان شده است. فرایندهای ممیزی انرژی، تعریف خط تراز انرژی، تعیین فرصت­های بهبود، ... همگی بخشی از وظایف تعریف شده برای مدیریت اثربخش انرژی در ساختمان می­باشد.

برای شرکت در دوره آموزشی مدیریت انرژی در ساختمان اینجا کلیک کنید.

 

ز- نقشه ­کشی تاسیسات مکانیکی ساختمان

تهیه نقشه­ های دوبعدی اجرایی تاسیسات مکانیکی ساختمان در نرم ­افزار AutoCAD آخرین مرحله از زنجیره مراحل طراحی و مهندسی انرژی و تاسیسات ساختمان است. نقشه­ کشی تاسیسات ساختمان عبارت از موارد مختلفی نظیر لوله­ کشی و کانال­ کشی، فاضلاب، گاز مصرفی، سیستم اسپرینکلر، ... می­باشد.

برای شرکت در دوره آموزشی نقشه ­کشی تاسیسات اینجا کلیک کنید. شرکت در این دوره به همه مهندسان و نقشه­ کشی­ ها برای کسانی که قبلا تجربه کمی استفاده از اتوکد را داشته­ اند توصیه می­شود.