جستجو برای "{{term}}"
جستجو برای "{{term}}" نتیجه ای نداشت.
پیشنهاد می شود:
  • از املای صحیح کلمات مطمئن شوید.
  • از کلمات کمتری استفاده کنید.
  • فقط کلمه کلیدی عبارت مورد نظر خود را جستجو کنید.
نتیجه ای یافت نشد.
سایر نتیجه ها (دپارتمان ها، اخبار، مقالات) را بررسی کنید.

{{item.title}}

{{item.caption}}
نتیجه ای یافت نشد.
سایر نتیجه ها (دوره ها، اخبار، مقالات) را بررسی کنید.

{{item.title}}

{{item.caption}}
نتیجه ای یافت نشد.
سایر نتیجه ها (دوره ها، دپارتمان ها، مقالات) را بررسی کنید.

{{item.title}}

{{item.caption}}
{{item.datetime}}
نتیجه ای یافت نشد.
سایر نتیجه ها (دوره ها، دپارتمان ها، اخبار) را بررسی کنید.

{{item.title}}

{{item.caption}}
{{item.datetime}}

مسئولیت های اجتماعی(CSR)

W3.CSS

مسئولیت‌پذیری اجتماعی شرکت‌ها

هدف کسب‌وکارهایی که مسئولیت اجتماعی می‌پذیرند، بهبود جوامع، وضعیت اقتصادی یا محیط زیست است. مسئولیت‌پذیری اجتماعی شرکتی (Corporate social responsibility ، CSR) گونه‌ای شیوه اداره کسب‌وکارهاست که هدف آن مسئولیت‌پذیری و پاسخگویی نسبت به اجتماع است.

نمی‌توان گفت تنها یک روش واحد وجود دارد برای اینکه شرکت‌ها مسئولیت اجتماعی خود را انجام دهند. بسیاری از برنامه‌های ابتکاری شرکت‌ها برای انجام این طرح در این جهت است که تأثیرات مثبتی بر جامعه، اقتصاد کشور یا محیط زیست بگذارند.

در جوامع امروزی که آگاهی نسبت به محیط زیست بالاست، کارکنان و مشتریان سعی می‌کنند برای کسب‌وکارهایی کار کنند یا از خدمات و محصولات کسب‌وکارهایی استفاده کنند که مسئولیت اجتماعی خود را در اولویت قرار می‌دهند.

کتی اشمیت (Katie Schmidt) بنیانگذار و طراح ارشد مؤسسه Passion Lilie می‌گوید شرکت‌هایی که طرح مسئولیت‌پذیری اجتماعی را اجرا می‌کنند، به طرق مختلف از این کار سود می‌برند.

«اشمیت به بیزینس دیلی نیوز (Business News Daily) گفت: «نظر جامعه و مردم در مورد شرکت‌ شما برای موفقیت‌تان بسیار مهم است. اگر تصویری مثبت بسازید که خودتان به آن اعتقاد داشته باشید،‌ شرکت شما به آگاهی و مسئولیت‌پذیری اجتماعی معروف خواهد شد.»

همچنان که اجرای طرح مسئولیت‌پذیری اجتماعی شرکت‌ها گسترش می‌یابد، ایجاد یک تصویر اجتماعی از شرکت که نشان‌دهنده آگاهی نسبت به مسائل اجتماعی و محیط زیست باشد از اهمیتی افزاینده برخوردار می‌شود.

مصرف‌کنندگان، کارکنان و ذی‌نفعان هنگام انتخاب یک برند یا شرکت، به میزان آگاهی و مسئولیت‌پذیری اجتماعی آن توجه می‌کنند و شرکت‌ها را مسئول ایجاد تغییرات اجتماعی می‌دانند و این شرکت‌ها باید از باوری که در اجتماع به آنها وجود دارد، از شیوه‌های اجرایی و از سود خود برای رسیدن به این هدف استفاده کنند.
ساختن کسب‌وکاری که از نظر اجتماعی مسئولیت‌پذیر باشد

استارت‌آپ‌ها و شرکت‌های کوچک مانند سازمان‌های بزرگ پول و سرمایه زیادی ندارند، اما تلاش‌های آنها می‌تواند تأثیر مهمی به‌ویژه در جوامع محلی آنها داشته باشد.
نمونه‌هایی از شرکت‌های مسئولیت‌پذیر از نظر اجتماعی

اگر می‌خواهید بدانید چگونه باید مسئولیت‌پذیری اجتماعی شرکت خود را بالا ببرید و برای این کار نیاز به یک الگو دارد، در اینجا ۶ شرکت را معرفی می‌کنیم که این مأموریت را در مقیاس کلان دنبال می‌کنند.

1.شرکت لگو (Lego)

این شرکت ساخت اسباب‌بازی تاکنون میلیون‌ها دلار برای رفع مشکلات مربوط به تغییرات اقلیمی و کاهش تولید زباله سرمایه‌گذاری کرده است. تلاش آگاهانه شرکت لگو شامل کاهش مواد بسته‌بندی،‌ استفاده از مواد پایدار و سرمایه‌گذاری بر منابع انرژی‌ جدید است.

2.شرکت تامز (TOMS)

شرکت تامز یک سوم سود خالص خود را به مؤسسات خیریه مختلفی اهدا می‌کند که از سلامت جسم و روان و همچنین فرصت‌های آموزشی برابر حمایت می‌کنند. از اول آوریل ۲۰۲۰ این برند تمام کمک‌های خیریه خود را به صندوق اهدای جهانی کوید ۱۹ تأسیس‌شده توسط این شرکت هدایت کرده است.

3.جانسن اند جانسن (Johnson & Johnson)

این برند در جهت کاهش تأثیرات محیط زیستی خود، بر منابع مختلف انرژی‌های جدید سرمایه‌گذاری کرده است. برند جانسن اند جانسن در سطح جهانی نیز برای تأمین آب سالم و تمیز برای جوامع فعالیت می‌کند.

4.استارباکس (Starbucks)

این فروشگاه‌ زنجیره‌ای و جهانی قهوه برای تنوع بخشیدن به نیروی کار خود، روشی در استخدام پیش گرفته است که مطابق با طرح مسئولیت‌پذیری اجتماعی است. تلاش این برند اولویت دادن به استخدام کهنه سربازان، جوانانی که به دنبال راه‌اندازی کسب‌وکار خود هستند و پناهجویان است.

5.گوگل

گوگل تعهد خود را حفظ محیط زیست با سرمایه‌گذاری بر منابع انرژی تجدیدپذیر و اشتغال پایدار نشان داده است. مدیر عامل این شرکت، ساندار پیچای (Sundar Pichai) نیز به موضع‌گیری در مورد مسائل اجتماعی معروف است.

6.فایزر (Pfizer)

این شرکت داروسازی تمرکز خود را بر «مشارکت شهروندی» گذاشته است و این اقدام در ابتکارات آن شرکت در حوزه مراقبت‌های بهداشتی بازتاب دارد. برخی از ابتکارات این شرکت شامل افزایش آگاهی در مورد بیماری‌های غیرعفونی و ارائه خدمات بهداشتی دسترس‌پذیر به زنان و کودکان نیازمند است.

مجتمع فنی تهران با تکیه بر مسئولیت پذیری اجتماعی و رشد تعالی فرهنگی در کشور عزیز ایران چندین پروژه را در حوزه آموزشی به اتمام رسانده که در زیر به برخی از آنها اشاره می کنیم