جستجو برای "{{term}}"
جستجو برای "{{term}}" نتیجه ای نداشت.
پیشنهاد می شود:
  • از املای صحیح کلمات مطمئن شوید.
  • از کلمات کمتری استفاده کنید.
  • فقط کلمه کلیدی عبارت مورد نظر خود را جستجو کنید.
نتیجه ای یافت نشد.
سایر نتیجه ها (دپارتمان ها، اخبار، مقالات) را بررسی کنید.

{{item.title}}

{{item.caption}}
نتیجه ای یافت نشد.
سایر نتیجه ها (دوره ها، اخبار، مقالات) را بررسی کنید.

{{item.title}}

{{item.caption}}
نتیجه ای یافت نشد.
سایر نتیجه ها (دوره ها، دپارتمان ها، مقالات) را بررسی کنید.

{{item.title}}

{{item.caption}}
{{item.datetime}}
نتیجه ای یافت نشد.
سایر نتیجه ها (دوره ها، دپارتمان ها، اخبار) را بررسی کنید.

{{item.title}}

{{item.caption}}
{{item.datetime}}

مسئولیت های اجتماعی(CSR)

W3.CSS

مسئولیت‌پذیری اجتماعی شرکت‌ها

هدف کسب‌وکارهایی که مسئولیت اجتماعی می‌پذیرند، بهبود جوامع، وضعیت اقتصادی یا محیط زیست است. مسئولیت‌پذیری اجتماعی شرکتی (Corporate social responsibility ، CSR) گونه‌ای شیوه اداره کسب‌وکارهاست که هدف آن مسئولیت‌پذیری و پاسخگویی نسبت به اجتماع است.

نمی‌توان گفت تنها یک روش واحد وجود دارد برای اینکه شرکت‌ها مسئولیت اجتماعی خود را انجام دهند. بسیاری از برنامه‌های ابتکاری شرکت‌ها برای انجام این طرح در این جهت است که تأثیرات مثبتی بر جامعه، اقتصاد کشور یا محیط زیست بگذارند.

در جوامع امروزی که آگاهی نسبت به محیط زیست بالاست، کارکنان و مشتریان سعی می‌کنند برای کسب‌وکارهایی کار کنند یا از خدمات و محصولات کسب‌وکارهایی استفاده کنند که مسئولیت اجتماعی خود را در اولویت قرار می‌دهند.

کتی اشمیت (Katie Schmidt) بنیانگذار و طراح ارشد مؤسسه Passion Lilie می‌گوید شرکت‌هایی که طرح مسئولیت‌پذیری اجتماعی را اجرا می‌کنند، به طرق مختلف از این کار سود می‌برند.

«اشمیت به بیزینس دیلی نیوز (Business News Daily) گفت: «نظر جامعه و مردم در مورد شرکت‌ شما برای موفقیت‌تان بسیار مهم است. اگر تصویری مثبت بسازید که خودتان به آن اعتقاد داشته باشید،‌ شرکت شما به آگاهی و مسئولیت‌پذیری اجتماعی معروف خواهد شد.»

همچنان که اجرای طرح مسئولیت‌پذیری اجتماعی شرکت‌ها گسترش می‌یابد، ایجاد یک تصویر اجتماعی از شرکت که نشان‌دهنده آگاهی نسبت به مسائل اجتماعی و محیط زیست باشد از اهمیتی افزاینده برخوردار می‌شود.

مصرف‌کنندگان، کارکنان و ذی‌نفعان هنگام انتخاب یک برند یا شرکت، به میزان آگاهی و مسئولیت‌پذیری اجتماعی آن توجه می‌کنند و شرکت‌ها را مسئول ایجاد تغییرات اجتماعی می‌دانند و این شرکت‌ها باید از باوری که در اجتماع به آنها وجود دارد، از شیوه‌های اجرایی و از سود خود برای رسیدن به این هدف استفاده کنند.

جن بوینتون (Jen Boynton)، مدیر عامل شرکت بازاریابی هدفمند بی (B Targeted Marketing Co) می‌گوید: «یک طرح مسئولیت‌پذیری اجتماعی شرکتی که قوی اجرا می‌شود، فرصتی است برای شرکت‌ها تا سهم خود را در جامعه ایفا کنند... و آنها با مشاهده و به دست آوردن درک کلی از اجتماع پیرامون خود و مسائل محیط زیست می‌توانند از شرکت خود در برابر خطرات بزرگ محافظت کنند.»

برای نشان دادن اینکه مسئولیت‌پذیری اجتماعی تا چه اندازه مهم و حیاتی است، باید گفت پژوهش‌های قبلی مؤسسه Cone Communications نشان داده‌اند که بیش از ۶۰ درصد آمریکایی‌ها امیدوارند در نبود قوانین و مقررات دولتی، شرکت‌ها باعث ایجاد تغییرات اجتماعی و محیط زیستی شوند.

نزدیک ۹۰ درصد مشتریانی که در نظرسنجی شرکت کرده‌اند، می‌گویند محصولی را خریداری می‌کنند که بدانند شرکت سازنده‌ آن از موضوعی که برای آنها اهمیت دارد حمایت می‌کند. مهم‌تر اینکه نزدیک ۷۵ درصد مشتریان می‌گویند اگر بدانند شرکتی در مورد موضوعی که برای آنها مهم است مواضعی خلاف باورهای آنها اتخاذ کرده است، از خرید محصولات آن خودداری می‌کنند.

مصرف‌کنندگان تنها کسانی نیستند که به سمت کسب‌وکارهایی جذب می‌شوند که مسئولیت اجتماعی خود را انجام می‌دهند. سوزان کونی (Susan Cooney)، رئیس بخش «تنوع جهانی، عدالت و شمول» (global diversity, equity and inclusion) در شرکت سیمانتک (Symantec) می‌گوید استراتژی یک شرکت برای پایداری و ثبات عامل بسیار مهمی است در اینکه استعدادهای برتر جهان امروز آن شرکت را برای کار کردن انتخاب کنند یا خیر.

کونی می‌گوید: «نسل بعدی کارکنان به دنبال کارفرمایانی هستند که بر سه موضوع اصلی تمرکز می‌کنند: مردم، سیاره ما و درآمد. پس از خروج از دوران رکود، درآمد شرکت‌ها افزایش پیدا خواهد کرد و شرکت‌ها به این سمت سوق داده خواهند شد که این افزایش درآمد را در برنامه‌هایی سرمایه‌گذاری کنند که برای جامعه و محیط زیست مفید باشند.»

اشمیت نیز می‌گوید توسعه پایدار می‌تواند از نظر مالی به یک کسب‌وکار کمک کند. برای نمونه، استفاده کمتر از بسته‌بندی و کاهش مصرف انرژی باعث کاهش هزینه تولید می‌شود.

۴ نوع مسئولیت‌ اجتماعی که کسب‌وکار شما می‌تواند بپذیرد

با توجه به اهمیت تلاش‌های مربوط به مسئولیت‌پذیری اجتماعی برای مشتریان، کارکنان و ذی‌نفعان، شرکت‌ها بر چند نوع کلی مسئولیت‌پذیری اجتماعی تمرکز کرده‌اند که از این قرار هستند:

1.تلاش در حفظ محیط زیست

یکی از مهم‌ترین نقاط تمرکز طرح مسئولیت‌پذیری اجتماعی شرکت‌ها، بحث محیط زیست است. کسب‌وکارهای کوچک و بزرگ کربن فراوانی به جا می‌گذارند. هر قدمی که شرکت‌ها بتوانند برای کاهش تولید کربن بردارند، هم برای خودشان و هم برای جامعه مفید است.

2.بشردوستی

کسب‌وکارها می‌توانند مسئولیت‌پذیری اجتماعی خود را با اهدای پول، محصول یا خدمات در جهت تحقق اهداف اجتماعی و غیرانتفاعی نشان دهند. شرکت‌های بزرگ‌تر که منابع بیشتری دارند می‌توانند به بنیادهای خیریه و انجمن‌های محلی برای اجرای برنامه‌های اجتماعی کمک کنند. اگر شما صاحب شرکتی کوچک هستید، باید بدانید تلاش‌ شما نیز می‌تواند منجر به تغییرات بزرگ شود. اگر بنیاد خیریه یا برنامه حمایتی خاصی مد نظر دارید، با آنها تماس بگیرید و در مورد نیازهای آنها جویا شوید و بپرسید که کدام یک از این اقدامات بیشتر به آنها کمک می‌کند: اهدای پول، زمان یا محصولات شرکت شما.

3.شیوه‌های کار اخلاقی

رفتار منصفانه و اخلاقی با کارکنان، مسئولیت‌پذیری اجتماعی شرکت‌ها را نشان می‌دهد. این به‌ویژه در مورد کسب‌وکارهای صادق است که در سطح بین‌المللی و در جاهایی مشغول هستند که در آنها قوانین کار متفاوت از ایالات متحده است.

4.کار داوطلبانه

شرکت در برنامه‌های محلی و داوطلب شدن برای اختصاص وقت خودتان یا وقت کارکنان‌تان در رویدادهای اجتماعی چهره واقعی و صداقت یک شرکت را به‌خوبی نشان می‌دهد. انجام کار خیر بدون چشم‌داشت به شرکت‌ها کمک می‌کند نگرانی و حمایت خود را نسبت به مسائل اجتماعی و موضوعات خاص نشان دهند.

ساختن کسب‌وکاری که از نظر اجتماعی مسئولیت‌پذیر باشد

استارت‌آپ‌ها و شرکت‌های کوچک مانند سازمان‌های بزرگ پول و سرمایه زیادی ندارند، اما تلاش‌های آنها می‌تواند تأثیر مهمی به‌ویژه در جوامع محلی آنها داشته باشد.

اشمیت می‌گوید: «اهدای حتی ۵ درصد نیز می‌تواند تفاوت ایجاد کند، اگرچه به نظر می‌رسد که رقم قابل توجهی نیست. وقتی می‌خواهید پول اهدا کنید یا خدمتی اجتماعی انجام دهید، از مؤسسات محلی آغاز کنید و سپس کم‌کم فراتر بروید.»

برای شناسایی فرصت‌های نشان دادن مسئولیت‌پذیری اجتماعی و کمک به جامعه، کارکنان خود را نیز در فرایند تصمیم‌گیری مشارکت دهید. یک تیم داخلی ایجاد کنید که این تلاش‌ها را رهبری کند و سازمان‌ها یا جنبش‌های اجتماعی را شناسایی کنید که به‌نحوی به کسب‌وکار شما مربوط باشند یا کارکنان شما در مورد آنها موضع مشخص و قاطعی دارند.

مشارکت در چیزی که کارکنان شما به آن علاقه دارند می‌تواند باعث افزایش تعامل و موفقیت آنها شود. مشارکت دادن کارکنان در فرایند تصمیم‌گیری همچنین می‌تواند باعث شفافیت بیشتر و افزایش اعتماد تیم شود.

کونی می‌گوید: «اگر تصمیمات در مورد مسئولیت‌پذیری اجتماعی پشت درهای بسته گرفته شوند، مردم شک خواهند کرد که آیا کلکی در کار است و آیا پول‌های اهدایی واقعاً به جایی که آنها می‌گویند خواهند رفت یا خیر. کارکنان و مشتریان خود را در انجام حرکت‌های اجتماعی مشارکت دهید. کاری کنید حس کنند که صدای آنها شنیده می‌شود.»

بوینتون می‌گوید صرف‌نظر اینکه شما برای توسعه پایدار چه استراتژی‌ای در پیش می‌گیرید، مهم است که رویکرد و موضع خود را اعلام کنید. بگذاریم مصرف‌کنندگان بدانند شما برای ایجاد آگاهی اجتماعی چه کارهایی انجام می‌دهید.

وی می‌گوید: «مصرف‌کنندگان حق دارند در حس خوب انجام کار درست سهیم شوند و نظرسنجی‌های بسیاری نشان می‌دهند که مصرف‌کنندگان تمایل دارند یک محصول دوستدار محیط زیست را جایگزین یک محصول معمولی بکنند. اعلام کردن این مزیت هم از منظر تجاری و هم از منظر توسعه پایدار اقدامی برد-برد محسوب می‌شود.»

نکته

هنگام تصمیم‌گیری در مورد مسئولیت اجتماعی شرکت، حتماً کارکنان و اعضای تیم را در فرایند تصمیم‌گیری مشارکت دهید.

هنگام ساختن یک کسب‌وکار مسئولیت‌پذیر از نظر اجتماعی چه کاری نباید بکنید؟

تبدیل شدن به کسب‌وکاری که از نظر اجتماعی مسئولیت‌پذیر است کار دشواری نیست، اما باید چند خطر را جدی بگیرید.

نخست اینکه کسب‌وکارها نباید در فعالیت‌های خیریه مشارکت کنند که به نقطه مرکزی و تمرکز اصلی کسب‌وکار آنها غیرمرتبط هستند یا به نحوی با استاندارهای اخلاقی شرکت در تضاد قرار می‌گیرند. به جای اینکه کورکورانه برای یک سازمان کاملاً غیرمرتبط پول بفرستید، یک سازمان غیرانتفاعی پیدا کنید که شرکت شما به آن باور دارد یا در پروژه‌های محلی در جامعه خود مشارکت کنید.

دوم اینکه از فرصت‌های نشان دادن مسئولیت‌پذیری اجتماعی تنها در جهت بازاریابی استفاده نکنید. اشمیت می‌گوید اجرای یک کمپین مسئولیت‌پذیری اجتماعی که به آن به شکل یک طرح بازاریابی سریع نگاه می‌کنید، اگر در آینده اهداف آن توسط شرکت شما دنبال نشود ممکن است نتیجه معکوس داشته باشد.

به جای اقدامات پراکنده که فقط یک بار اتفاق می‌افتند، باید اقدامات مربوط به مسئولیت‌پذیری اجتماعی خود را در طول زمان و به‌طور مستمر انجام دهید. اشمیت می‌گوید کارکنان و مصرف‌کنندگان به شرکت‌هایی واکنش مثبت نشان می‌دهند که در درازمدت مسئولیت‌های اجتماعی خود را پیگیری می‌کنند.

در نهایت اینکه اگر فعالیت‌های مربوط به محیط زیست و توسعه پایدار هنوز برای شرکت شما از نظر قانونی اجباری نیستند، منتظر اجباری شدن آنها نمانید. اگر هنجارهای مسئولیت‌پذیری اجتماعی را زودتر از موعد اتخاذ کنید، در صنعت خود به یک استاندارد جدید تبدیل می‌شوید و فرایندهای خود را نیز اصلاح می‌کنید.

انجام ابتکارات مربوط به مسئولیت‌پذیری اجتماعی برای همه افراد درگیر، یک موفقیت محسوب می‌شود. تأثیر کارهای شما نه تنها برای مصرف‌کنندگان و کارمندان شما که نسبت به مسائل اجتماعی حساس هستند قابل درک خواهد بود، در جهان پیرامون شما نیز تغییرات واقعی ایجاد خواهد کرد.

نمونه‌هایی از شرکت‌های مسئولیت‌پذیر از نظر اجتماعی

اگر می‌خواهید بدانید چگونه باید مسئولیت‌پذیری اجتماعی شرکت خود را بالا ببرید و برای این کار نیاز به یک الگو دارد، در اینجا ۶ شرکت را معرفی می‌کنیم که این مأموریت را در مقیاس کلان دنبال می‌کنند.

1.شرکت لگو (Lego)

این شرکت ساخت اسباب‌بازی تاکنون میلیون‌ها دلار برای رفع مشکلات مربوط به تغییرات اقلیمی و کاهش تولید زباله سرمایه‌گذاری کرده است. تلاش آگاهانه شرکت لگو شامل کاهش مواد بسته‌بندی،‌ استفاده از مواد پایدار و سرمایه‌گذاری بر منابع انرژی‌ جدید است.

2.شرکت تامز (TOMS)

شرکت تامز یک سوم سود خالص خود را به مؤسسات خیریه مختلفی اهدا می‌کند که از سلامت جسم و روان و همچنین فرصت‌های آموزشی برابر حمایت می‌کنند. از اول آوریل ۲۰۲۰ این برند تمام کمک‌های خیریه خود را به صندوق اهدای جهانی کوید ۱۹ تأسیس‌شده توسط این شرکت هدایت کرده است.

3.جانسن اند جانسن (Johnson & Johnson)

این برند در جهت کاهش تأثیرات محیط زیستی خود، بر منابع مختلف انرژی‌های جدید سرمایه‌گذاری کرده است. برند جانسن اند جانسن در سطح جهانی نیز برای تأمین آب سالم و تمیز برای جوامع فعالیت می‌کند.

4.استارباکس (Starbucks)

این فروشگاه‌ زنجیره‌ای و جهانی قهوه برای تنوع بخشیدن به نیروی کار خود، روشی در استخدام پیش گرفته است که مطابق با طرح مسئولیت‌پذیری اجتماعی است. تلاش این برند اولویت دادن به استخدام کهنه سربازان، جوانانی که به دنبال راه‌اندازی کسب‌وکار خود هستند و پناهجویان است.

5.گوگل

گوگل تعهد خود را حفظ محیط زیست با سرمایه‌گذاری بر منابع انرژی تجدیدپذیر و اشتغال پایدار نشان داده است. مدیر عامل این شرکت، ساندار پیچای (Sundar Pichai) نیز به موضع‌گیری در مورد مسائل اجتماعی معروف است.

6.فایزر (Pfizer)

این شرکت داروسازی تمرکز خود را بر «مشارکت شهروندی» گذاشته است و این اقدام در ابتکارات آن شرکت در حوزه مراقبت‌های بهداشتی بازتاب دارد. برخی از ابتکارات این شرکت شامل افزایش آگاهی در مورد بیماری‌های غیرعفونی و ارائه خدمات بهداشتی دسترس‌پذیر به زنان و کودکان نیازمند است.

نکته

صرف نظر از ابعاد شرکت شما، اجرای شیوه‌های گوناگون مسئولیت‌پذیری اجتماعی نه تنها سود شما را افزایش می‌دهد، بر جهان پیرامون شما نیز تأثیری مثبت دارد.

پرسش‌های متداول در مورد مسئولیت‌پذیری اجتماعی شرکت‌ها

مسئولیت‌پذیری اجتماعی شرکت‌ها رویکردی مدرن برای اداره یک کسب‌وکار است. در این حوزه پرسش‌های بسیاری مطرح می‌شود که به برخی از آنها در اینجا پاسخ می‌دهیم.

مسئولیت‌پذیری اجتماعی شرکت‌ها چه معنایی دارد؟

مسئولیت‌پذیری اجتماعی شرکت‌ها طریقی برای توصیف این امر است که شرکت‌ها چگونه تأثیر اجتماعی خود را اندازه‌گیری و کنترل می‌کند. این امر شامل مشارکت‌هایی است که یک شرکت در بهبود وضعیت اقتصادی، حفظ محیط زیست و ایجاد جوامع بهتر انجام می‌دهد، اعم از مشارکت مثبت و منفی.

مزایای مسئولیت‌پذیری اجتماعی برای شرکت‌ها چیست؟

مسئولیت‌پذیری اجتماعی به دو شیوه به شرکت‌‌ها کمک می‌کند. شیوه نخست از طریق بهبود تصویر بیرونی یک برند است. وقتی مشتریان یا مصرف‌کنندگان شواهد مسئولیت‌پذیری اجتماعی یک شرکت را می‌بینند، واکنش مثبتی نشان می‌دهند.

منفعت دوم شرکت‌ها به روحیه کارکنان مربوط می‌شود. در شرکت‌هایی که منابع خود را برای بهبود رفتارهای اخلاقی و مسئولیت‌پذیری اجتماعی سرمایه‌گذاری کرده و آشکارا در این حوزه تلاش می‌کنند، روحیه کارکنان بهتر و پایدارتر است.

چطور باید بر مسئولیت‌پذیری اجتماعی شرکت‌ها نظارت کرد؟

چند راه کلیدی برای نظارت بر مسئولیت‌پذیری اجتماعی شرکت‌ها وجود دارد. راه نخست تقسیم‌بندی اهداف مربوط به این طرح است. برخی از دسته‌بندی‌های کلی که نتیجه مثبتی دارند عبارت‌اند از بشردوستی، شیوه‌ها و دستورالعمل‌های کاری و تلاش‌های مربوط به حفظ محیط زیست.

برای پیگیری موفقیت شرکت‌ها در این سرمایه‌گذاری‌های خود، باید به دنبال شاخص‌های کلیدی عملکرد باشیم که قابل اندازه‌گیری باشند. تولید کربن یک شرکت چقدر تغییر کرده است؟ این شرکت در تلاش‌های خیریه خود به چند نفر کمک می‌کند؟ در عین حال باید تحولات جدید مربوط به هر یک از این دسته‌های کلی را نیز باید بررسی کنید و نسبت به درک عمومی در مورد مسئولیت‌پذیری اجتماعی شرکت خود حساس باشید.

مجتمع فنی تهران با تکیه بر مسئولیت پذیری اجتماعی و رشد تعالی فرهنگی در کشور عزیز ایران چندین پروژه را در حوزه آموزشی به اتمام رسانده که در زیر به برخی از آنها اشاره می کنیم :