جستجو برای "{{term}}"
جستجو برای "{{term}}" نتیجه ای نداشت.
پیشنهاد می شود:
  • از املای صحیح کلمات مطمئن شوید.
  • از کلمات کمتری استفاده کنید.
  • فقط کلمه کلیدی عبارت مورد نظر خود را جستجو کنید.
نتیجه ای یافت نشد.
سایر نتیجه ها (دپارتمان ها، اخبار، مقالات) را بررسی کنید.

{{item.title}}

{{item.caption}}
نتیجه ای یافت نشد.
سایر نتیجه ها (دوره ها، اخبار، مقالات) را بررسی کنید.

{{item.title}}

{{item.caption}}
نتیجه ای یافت نشد.
سایر نتیجه ها (دوره ها، دپارتمان ها، مقالات) را بررسی کنید.

{{item.title}}

{{item.caption}}
{{item.datetime}}
نتیجه ای یافت نشد.
سایر نتیجه ها (دوره ها، دپارتمان ها، اخبار) را بررسی کنید.

{{item.title}}

{{item.caption}}
{{item.datetime}}
  • سه شنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۹
۱k

تاریخچه غواصی

غواصی فن شناوری در زیر آب با وسایل تنفسی  یا بدون وسایل تنفسی مصنوعی (اسکوبا ) است .

غواصی علاوه بر اینکه کاربرد های صنعتی، پژوهشی و نظامی دارد به عنوان ورزش و تفریح هم مورد پسند همگان واقع شده است  و به شکل گسترده ایی در بسیاری از کشورهای جهان فعالیتی مفید، مفرح و نیز منبع درآمد در صنعت گردشگری شده است .

تنفس زیر آب با هوای فشرده تاریخچه ایی کوتاه دارد، اما غواصی در دریا و سفر به عمق دریا از دیرباز توسط بسیاری از ملل جهان مورد توجه قرار گرفته است .

از زمانی که غواصی به عنوان حرفه شناخته شده است نزدیک به 5000 سال از قدمت آن می گذرد .

اولین غواص در تاریخ هرودت، ( سیلین ) نام داشت که در قرن پنجم قبل از میلاد مسیح برای خشایار شاه کار می کرد . ایرانیان از غواصان برای بیرون کشیدن صندوقچه های طلا و جواهرات کشتی های غرق شده استفاده می کردند.

 

اما در اشارت به ابزار غواصی آن دوران پر واضح است که در آن دوران به اتکای هوای محبوس شده در شش‌های خود به عمق فرورفته و باز می‌آمدند، روشی که هم‌اکنون نیز در پاره‌ای از جزایر دریای پارس چون لاوان، کیش و قشم کماکان پا برجاست.

بعد از آن غواصان برای ماندن بیشتر در زیر آب از نی های تو خالی استفاده می کردند و در نهایت غواصان در فاصله بین سال های ( 1500 تا 1800 ) از وسیله ای به نام زنگ غواصی استفاده می کردند و می توانستند مدت زمان بیشتری در زیر آب بمانند .

در زمان انقلاب صنعتی انگلستان و در اواسط قرن 18 غواصی شکل تازه ایی به خود گرفت و پیشرفت چشمگیری در حوزه ی صنعت پیدا کرد.

رفته رفته با افزایش زمان و عمق غواصی مشکلات جسمانی  مانند: مشکلات تنفسی، سرگیجه های کوتاه مدت یا درد های شدید در ناحیه ی شکم و مفاصل در غواصان پدید آمد .

در سال 1878 یک فیزیولوژیست فرانسوی به نام پل برت در مورد تاثیر فشار بر روی بدن انسان تحقیق کرد  و علت اصلی مشکلات جسمی در غواصان را مورد مطالعه قرار داد .

این پدیده در حقیقت یک پایه و اساس علمی هم دارد، و بر اثر فشار آب روی بدن اتفاق می افتد، چرا که بدن در زیر آب با شرایط تازه‌ای مواجه می‌شود که در نتیجه قلب، سیستم گردش خون و عضلات انسان، همگی به گونه‌ای عمل می‌کنند تا اکسیژن را در بدن ذخیره کنند. آنچه باعث پیشرفت‌های اعجاب‌انگیز در این رشته و توانایی‌های غواصان شده، تحقیقات درخشان فیزیولوژِی است که جمعی از پدیده‌های مختلف در رابطه با آب را در بدن کشف کرده‌ است.

    همچنین غواصی شاخه های مختلفی دارد که در اینجا به اسامی آن ها اکتفا می کنیم .

  انواع غواصی :

1) غواصی آزاد 

2)  غواصی  مدار باز

3)  غواصی  مدار بسته

4)   غواصی اشبا

:منبع 

پزشکی زیر سطحی غواصی ( جی.پنیفاتر _ آر. واکر ) 

دانستنی های حرفه ای غواصی ( تدوین و ترجمه : ناخدا یکم سید یوسف قریشی )  

پربازدیدترین مقالات