جستجو برای "{{term}}"
جستجو برای "{{term}}" نتیجه ای نداشت.
پیشنهاد می شود:
  • از املای صحیح کلمات مطمئن شوید.
  • از کلمات کمتری استفاده کنید.
  • فقط کلمه کلیدی عبارت مورد نظر خود را جستجو کنید.
{{count()}} نتیجه پیدا شد. برای دیدن نتایج روی دکمه های زیر کلیک کنید!
نتیجه ای یافت نشد.
سایر نتیجه ها (دپارتمان ها، اخبار، مقالات، صفحات) را بررسی کنید.

{{item.title}}

{{item.caption}}
نتیجه ای یافت نشد.
سایر نتیجه ها (دوره ها، اخبار، مقالات، صفحات) را بررسی کنید.

{{item.title}}

{{item.caption}}
نتیجه ای یافت نشد.
سایر نتیجه ها (دوره ها، دپارتمان ها، مقالات، صفحات) را بررسی کنید.

{{item.title}}

{{item.caption}}
{{item.datetime}}
نتیجه ای یافت نشد.
سایر نتیجه ها (دوره ها، دپارتمان ها، اخبار، صفحات) را بررسی کنید.

{{item.title}}

{{item.caption}}
{{item.datetime}}
نتیجه ای یافت نشد.
سایر نتیجه ها (دوره ها، دپارتمان ها، اخبار، مقالات) را بررسی کنید.

{{item.title}}

{{item.caption}}
{{item.datetime}}
  • شنبه ۱۲ خرداد ۱۴۰۳
۱۹۲

برنامه‌نویسی اسکرچ برای کودکان

اسکرچ آغازی هیجان‌انگیز برای آموزش برنامه‌نویسی به کودکان است

هر برنامه‌نویس اسکرچ می‌تواند از کدهای پروژه‌های دیگران برای ساختن پروژه‌ای جدید استفاده کند، اما باید نام خالق پروژهٔ اصلی را هنگام ریمیکس کد آنها ذکر کند.

چکیده

در اسکرچ اسکریپت مجموعه‌ای از دستورالعمل‌هاست که از آنها برای ساخت برنامه استفاده می‌شود. اسکریپت درواقع مجموعه بلوک‌هایی است که به هم متصل می‌شوند و کار خاصی را انجام می‌دهند. می‌توان به برنامه‌های اسکرچ کاراکترها یا اشیایی افزود که بر اساس کد نوشته‌شده در پروژه کارهای خاصی انجام دهند. به این اشیأ یا کاراکترها شکلک یا اسپریت می‌گویند. اگر می‌خواهید حرکتی به شکلک‌ها یا کاراکترهای اسکرچ بیفزایید باید تعیین کنید سرعت حرکت چقدر باشد. ابزار کنترل سرعت حرکت در اسکرچ تمپو Tempo نام دارد.

 

اسکرچ به‌عنوان زبان برنامه‌نویسی تصویری و ساده بهترین روش برای شروع مسیر یادگیری است. کودکان به کمک اسکرچ مفاهیم اولیه برنامه‌نویسی را به‌طور عملی فرا می‌گیرند و می‌توانند انگیزه و استعداد درونی خود برای این حرفه کشف کنند. دوره‌های آموزش برنامه‌نویسی با اسکرچ برای کودکان در مجتمع فنی تهران برگزار می‌شوند. این دوره‌های برای سنین ۸ تا ۱۵ سال پیش‌بینی شده‌اند و در دو سطح مقدماتی و پیشرفته هر کدام طی ۲۰ ساعت ارائه می‌شوند.

ویژگی‌های کلی اسکرچ

اسکرچ زبانی برای برنامه‌نویسی است. زبان‌های برنامه‌نویسی ابزاری برای برقراری رابطه با رایانه است و به آن دستوراتی می‌دهد که شیوهٔ عمل آن را تعیین می‌کنند. برنامه‌نویسی در اسکرچ بسیار ساده است و اغلب شامل انیمیشن‌سازی و بازی است. اسکرچ ابزاری مفید برای کودکان است و به کمک آن می‌توانند منطق کدنویسی را یاد بگیرند و به کار ببندند. این ابزار توسط تیم رسانهٔ دانشگاه ام.آی.تی. ساخته شده است و می‌توان از آن به‌شکل آنلاین و آفلاین استفاده کرد. اسکرچ برای سیستم‌ عامل‌های ویندوز، ای.او.اس، کروم او.اس. و اندروید ۶ به بالا در دسترس است.

اسکریپ اسکرچ

در اسکرچ اسکریپت مجموعه‌ای از دستورالعمل‌هاست که از آنها برای ساخت برنامه استفاده می‌شود. اسکریپت درواقع مجموعه بلوک‌هایی است که به هم متصل می‌شوند و کار خاصی را انجام می‌دهند. اسکریپت به کاراکترها می‌گوید چه کار کنند یا چه بگویند. در بخش منطقهٔ اسکریپت می‌توان اسکریپت‌ها را ساخت. در این بخش بلوک‌ها را از جعبه ابزار وارد کرده و با هم ترکیب می‌کنیم تا اسکریپت جدید بسازیم.

  1 ساختن اسکریپت در اسکرچ

شکلک‌های اسکرچ

می‌توان به برنامه‌های اسکرچ کاراکترها یا اشیایی افزود که بر اساس کد نوشته‌شده در پروژه کارهای خاصی انجام دهند. به این اشیأ یا کاراکترها شکلک یا اسپریت می‌گویند. می‌توانید شکلک خاصی بیاورید یا بسته به نیاز خود شکلک جدید بسازید. گزینهٔ افزودن شکلک پایین صفحهٔ فضای برنامه سمت راست است. شکلک‌های رایگان بسیاری وجود دارند که می‌توانید از آنها استفاده کنید. خودتان نیز می‌توانید شکلک‌های جدید بکشید یا بارگزاری کنید. در زیر برخی از شکلک‌های آمادهٔ اسکرچ را می‌بینید.

  2 شکلک‌های آمادهٔ اسکرچ

تمپو در اسکرچ

اگر می‌خواهید حرکتی به شکلک‌ها یا کاراکترهای اسکرچ بیفزایید باید تعیین کنید سرعت حرکت چقدر باشد. ابزار کنترل سرعت حرکت در اسکرچ تمپو Tempo نام دارد.

  3 تمپو در اسکرچ

ایونت در اسکرچ

ایونت‌ها (Event) در اسکرچ  به‌معنای گزینه‌ای است که وقتی دکمه‌ای فشار می‌دهید فعال می‌شود. ایونت‌ها در اسکرچ بلوک‌های زردرنگ هستند.

  4 ایونت‌های اسکرچ

زمینهٔ متحرک در اسکرچ

هنگام برنامه‌نویسی با اسکرچ می‌توانید آزادانه در زمان برنامه‌نویسی یا پیش از آن از پس‌زمینه استفاده کنید یا آن را تغییر دهیدو زمینهٔ متحرک در اسکرچ را بک‌دراپ می‌نامند.