جستجو برای "{{term}}"
جستجو برای "{{term}}" نتیجه ای نداشت.
پیشنهاد می شود:
  • از املای صحیح کلمات مطمئن شوید.
  • از کلمات کمتری استفاده کنید.
  • فقط کلمه کلیدی عبارت مورد نظر خود را جستجو کنید.
{{count()}} نتیجه پیدا شد. برای دیدن نتایج روی دکمه های زیر کلیک کنید!
نتیجه ای یافت نشد.
سایر نتیجه ها (دپارتمان ها، اخبار، مقالات، صفحات) را بررسی کنید.

{{item.title}}

{{item.caption}}
نتیجه ای یافت نشد.
سایر نتیجه ها (دوره ها، اخبار، مقالات، صفحات) را بررسی کنید.

{{item.title}}

{{item.caption}}
نتیجه ای یافت نشد.
سایر نتیجه ها (دوره ها، دپارتمان ها، مقالات، صفحات) را بررسی کنید.

{{item.title}}

{{item.caption}}
{{item.datetime}}
نتیجه ای یافت نشد.
سایر نتیجه ها (دوره ها، دپارتمان ها، اخبار، صفحات) را بررسی کنید.

{{item.title}}

{{item.caption}}
{{item.datetime}}
نتیجه ای یافت نشد.
سایر نتیجه ها (دوره ها، دپارتمان ها، اخبار، مقالات) را بررسی کنید.

{{item.title}}

{{item.caption}}
{{item.datetime}}
  • چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲
۴۲۸

خلاقیت: شرط لازم طراح لباس بودن

آیا تحصیل‌کرده هنر می‌تواند طراح لباس شود؟

طراح لباس نیز مانند هر هنرمندی، زمانه خود را بازتاب می‌دهد و می‌تواند در مسائل اجتماعی مانند مشکلات اقلیت‌ها، نژادپرستی و پایداری محیط زیست، نقش خود را به وسیله ابزارهای خلاقانه ایفا کند.

چکیده

برای یک طراح مد، همکاری خلاقه بسیار مهم است. یکی از ویژگی‌های دانشجویان و دانش‌آموختگان هنرهای زیبا این است که در فرایند خلاقه با یکدیگر همکاری می‌کنند. آنها به عنوان طراح مد از این تجربه‌ها بهره فراوانی خواهند برد. مهارت‌های و تکنیک‌های فراوانی وجود دارد که شما به عنوان یک هنرمند می‌توانید از آنها استفاده کنید، اما برخی از آنها خاص یک طراح لباس هستند. مهارت طراحی برای آغاز کار ضروری است، اما طراح لباس باید درک عملی از الگوسازی، پارچه‌کشی و دوخت نیز داشته باشد. تنها با دانستن این مهارت‌ها و تجربه آنهاست که طراح لباس می‌تواند به‌طور واقعی کلیت فرایند طراحی لباس را درک کند.

            خلاقیت و قدرت درونی برای هنرمندان یک رؤیا نیست بلکه واقعیت زندگی است. بازار صنعت پوشاک، طراحی مد و طراحی دوخت و ملزومات جانبی آن، بازاری پرسود و پویاست. دوره‌های مقدماتی و پیشرفته پرورش طراح لباس و مد در دپارتمان مد و پوشاک در مجتمع فنی تهران، کارگاه‌های مدرن و تخصصی طراحی هستند که با استاندارهای بین‌المللی مطابقت دارند و در قالب آموزش‌های فشرده و کاربردی و همراه با گواهینامه‌های معتبر جهانی، متخصصان این صنعت را برای بازار کار آماده می‌کنند.

چه کسی می‌تواند طراح لباس شود؟

اصل هنر خلاقیت، نوآوری و تخیل است. هنرمند از هنر خود برای بیان درونیات و گفتن داستان خود استفاده می‌کند. او از طریق هنر دنیای خود را با انسان‌های دیگر به اشتراک می‌گذارد. هنر می‌تواند هنجارها را به چالش بکشد و مرزها و قراردادها را تغییر دهد. از طریق ابزارهای هنری می‌توان شادی، ترس، هیجان، غافلگیری و احساس تعلق را ایجاد کرد.

            هنر دوخت و طراحی لباس نیز مانند سایر هنرها همین قابلیت‌ها را دارد. به‌طور خلاصه، طراح لباس هنرمندی است که از طریق لباس‌ها، دنیای خود را به اشتراک می‌گذارد. دانش‌آموختگان هنر اگر قواعدی را که در ادامه می‌آوریم رعایت کنند می‌توانند به طراح لباس موفقی تبدیل شوند.

طراح لباس چه ویژگی‌هایی دارد؟

هنرمند یا دانش‌آموخته هنر اگر بخواهد طراح لباس شود، باید مهارت‌های زیر را در خود پرورش دهد:

یک. مهارت‌های قابل انتقال

طراح لباس نیز مانند مجسمه‌ساز، نقاش یا عکاس، باید بتواند از تخیل خود ایده بگیرد و آن را به واقعیت تبدیل کند. او باید در طراحی لباس نیز همان اصول طراحی را که در سایر رشته‌ها فراگرفته است به کار بندد. همه دانش‌آموختگان رشته‌های هنر زیبا مانند طراحان مد زمان زیادی را صرف آزمایش و یادگیری رنگ و ترکیب و رنگ، بافت و فرم می‌کنند. طراح لباس همچنین باید از ترکیب‌بندی و تعادل بصری استفاده کند.

دو. بیان خلاقانه

جنبش‌های هنری همیشه وجود داشته‌اند و توانسته‌اند موانع را از پیش رو بردارند، مرزها را جابه‌جا کنند و ناگفتنی‌ها را بگویند. از زمان هنر رنسانس تا پاپ‌آرت و از هنر باروک تا دادائیسم، همواره تغییرات اجتماعی و فرهنگی در هنر بازتاب یافته‌اند و به چالش کشیده شده‌اند. هنر مد نیز از این قاعده مستثنی نیست و طراح لباس می‌تواند در مسائل اجتماعی مانند اقلیت‌ها، نژادپرستی و پایداری محیط زیست، نقش خود را به وسیله ابزارهای خلاقانه ایفا کند.

سه. نوآوری در مواد اولیه

ذات هنر سفری برای کاوش و کشف است. هنرمندان همیشه به دنبال راه‌های جدید برای بیان خود از طریق ابزارهای گوناگون هستند. فناوری در این مورد به کمک هنرمندان آمده است و مواد جدیدی در اختیار آنها می‌گذارد. پارچه‌های چاپ سه‌بعدی، نمونه آن هستند. طراح لباس نیز همیشه در حین خلق لباس، نوآوری خود را به کار خواهد برد. زمانی که پارچه‌های مصنوعی وارد بازار شدند، صنعت مد به دلیل مقرون‌به‌صرفه و همه‌کاره بودن آنها از آنها استقبال کرد، اما امروزه با درک بهتر از خطراتی که این مواد دارند، طراح لباس سعی می‌کند از گزینه‌های پایدارتر و سازگارتر با محیط زیست استفاده کند.

چهار. همکاری هنری

اغلب دانشجویان هنرهای زیبا در پروژه‌های گروهی شرکت می‌کنند و خلاقیت خود را با دیگران به اشتراک می‌گذارند. این تجربه‌ها برای آنهایی که می‌خواهند طراح مد شوند بسیار مفید خواهد بود. اغلب تلاقی هنرهای زیبا با طراحی لباس آثار خارق‌العاده‌ای به وجود می‌آورد.

پنج. دیدگاه هنری جهانی

آموزش هنرهای زیبا مقدمه‌ای برای درک بهتر دیدگاه‌های مختلف فرهنگی، اجتماعی و سنتی در مقیاس جهانی است. صنعت مد و پوشاک رسانه‌ای است که در همه جا بازار دارد و طراح لباس می‌تواند از ایده‌های محلی مردم اقصی نقاط جهان برای تولید هنری خود استفاده کند. صنعت مد ترکیبی است که بسیاری از ایده‌های طراحی را از سرتاسر جهان در خود جمع کرده است. دانستن در مورد لباس‌های مردم جاهای دیگر و تحلیل ویژگی‌های هنری آن، بینش طراح لباس را به شغل خود بسیار گسترده می‌کند.