جستجو برای "{{term}}"
جستجو برای "{{term}}" نتیجه ای نداشت.
پیشنهاد می شود:
  • از املای صحیح کلمات مطمئن شوید.
  • از کلمات کمتری استفاده کنید.
  • فقط کلمه کلیدی عبارت مورد نظر خود را جستجو کنید.
{{count()}} نتیجه پیدا شد. برای دیدن نتایج روی دکمه های زیر کلیک کنید!
نتیجه ای یافت نشد.
سایر نتیجه ها (دپارتمان ها، اخبار، مقالات، صفحات) را بررسی کنید.

{{item.title}}

{{item.caption}}
نتیجه ای یافت نشد.
سایر نتیجه ها (دوره ها، اخبار، مقالات، صفحات) را بررسی کنید.

{{item.title}}

{{item.caption}}
نتیجه ای یافت نشد.
سایر نتیجه ها (دوره ها، دپارتمان ها، مقالات، صفحات) را بررسی کنید.

{{item.title}}

{{item.caption}}
{{item.datetime}}
نتیجه ای یافت نشد.
سایر نتیجه ها (دوره ها، دپارتمان ها، اخبار، صفحات) را بررسی کنید.

{{item.title}}

{{item.caption}}
{{item.datetime}}
نتیجه ای یافت نشد.
سایر نتیجه ها (دوره ها، دپارتمان ها، اخبار، مقالات) را بررسی کنید.

{{item.title}}

{{item.caption}}
{{item.datetime}}

گروه زبان عربی

معرفی گروه زبان عربی مجتمع فنی تهران

 

زبان عربی جزئی از خانواده ی زبان های سامی محسوب شده و در کشورهای عرب زبان رایج است.  موسسه ی جهانی ایزو عنوان می کند که حدود 32 نوع لهجه از زبان عربی وجود دارد. به طور کلی  زبان عربی به دو گونه تقسیم می شود:  نوع اول زبان عربی زبان ادبی و کلاسیک است که بدان العربیه الفصحی یا عربی فصیح نیز می گویند. نوع دوم عربی استاندارد امروزی یا همان زبانی ست که در 26 کشور جهان به عنوان زبان رسمی و روزمره به کار می رود. زبان عربی چهارمین زبان زنده و پرکاربرد در جهان است. علاوه بر اینکه زبان عربی زبان 26 کشور در جهان است زبان دین اسلام نیز به شمار می رود زیرا کتاب آسمانی اسلام و تمامی مناسک و اعمال این دین به زبان عربی انجام می گردد. زبان عربی زبان دینی بیش از 1.8 میلیارد مسلمان در جهان است و یکی از 6 زبان رسمی سازمان ملل متحد و ارگان های رسمی آن به شمار می رود. تمامی انواع زبان عربی مجموعا 422 میلیون گویشور دارند. زبان عربی با الفبای عربی نوشته می شود که بدان ابجد گفته شده و به دستور زبان آن نحو می گویند. زبان عربی به وسیله ی لشگرکشی هایی که در صدر اسلام انجام شد در جهان گسترش پیدا کرد. به همین دلیل این زبان در طول زمان از زبان های بسیاری از جمله پارسی و ترکی تاثیر گرفته است. در زمان سلسله ی عباسیان نیز بسیاری از آثار کلاسیک عربی به زبان عربی ترجمه شدند. در قرن 8 میلادی دانستن زبان عربی برای ورود به دنیای علم و نیز پیشرفت در جهان اسلام هم برای مسلمانان و هم برای غیر مسلمانان الزامی بود.

زبان عربی در تمامی کشورهای عربی زبان دو گونه دارد: یک نوع عربی فصیح و کلاسیک است که در مدرسه ها و دانشگاهها آموزش داده می شود؛ دیگری عربی با لهجه ی محلی ست که در میان خانواده ها رواج دارد.

این دو گونه از زبان عربی لزوما شبیه به یکدیگر نیستند. با این حال زبان عربی فصیح در بیشتر آثار ادبی امروزی نیز استفاده شده و خیلی از رسانه های عرب زبان که در کشورهای شمال آفریقا و خاورمیانه قرار دارند بدین زبان صحبت می کنند و تمامی عرب زبان ها در سراسر جهان آن را متوجه می شوند.

بین زبان عربی مرسوم و زبان عربی فصیح تفاوت هایی وجود دارد مثلا برخی از لهجه ها قواعد دستورزبانی ای دارند که در زبان عربی فصیح موجود نیست یا اینکه قواعد شمارشی عربی فصیح بسیار پیچیده تر از عربی روزمره می باشد. از طرفی دیگر زبان مدرن و روزمره ی عربی مدام در حال عوض شدن و پیشرفت کردن است در صورتی که زبان عربی کلاسیک کادر بندی شده و با ثبات است. در بسیاری از لهجه های محلی لغاتی وجود دارد که در زبان عربی مدرن موجود نیست به همین ترتیب زبان عربی مدرن از واژگانی که در عربی کلاسیک و فصیح موجودند و به نظر منسوخ شده می آیند اجتناب می کند. امروزه واژگان بسیاری نیز از زبان های دیگر استعاره شده و وارد زبان عربی می شود. برخی از گونه های زبانی ای که در کشورهای عرب زبان استفاده می شود آن قدر با زبان عربی فصیح متفاوتند که زبان شناسان آنها را یک زبان جداگانه به حساب می آورند. به طور مثال میتوان از زبان عربی ای که در منطقه ی کاتولیک نشین مالت استفاده می شود یاد کرد که با الفبای لاتین نوشته می شود و زبان شناسان آن را به عنوان یک زبان جداگانه می شناسند. به زبان عربی ای که در منطقه ی عراق، سوریه، خوزستان ایران و بخش هایی از ترکیه صحبت می شود عامیه یا عربی منطقه ی بین النهرین گفته می شود.

چرا باید زبان عربی را بیاموزیم؟

  یکی از مهم ترین دلایل برای یادگیری زبان عربی این است که این زبان برای درک دومین دین بزرگ جهان که همان دین اسلام است ضروری ست. از آنجایی که دین اسلام تاثیر بسیار شگرفی بر تمامی آثار ادبی، هنری، تاریخی و مردم شناسی منطقه ی خاورمیانه، شمال آفریقا و بخش هایی از شرق آسیا و اروپا داشته و دارد لازم است که برای داشتن درکی بهتر با زبان عربی آشنا باشیم. از طرف دیگر مهارت صحبت کردن به زبان عربی یکی از توانایی های اساسی برای بسیاری از موقعیت های شغلی در جهان است. از طرف دیگر در خیلی از کشورهای عرب زبان صحبت کردن به زبان انگلیسی رایج نیست و زبان عربی زبان اصلی تجارت و اقتصاد آنهاست. از آنجایی که این کشورها به سرعت در حال توسعه و پیشرفت هستند و بسیاری از شرکت های بزرگ و چند ملیتی در آنها حضور داشته و فعالیت می کنند. از این رو حرفه ای بودن در زبان عربی مهارتی ست که بسیاری از شرکت های بین المللی بدان نیاز داشته و می تواند امتیاز بزرگی برای استخدام شدن در این شرکت ها باشد. از طرف دیگر یادگیری این زبان باعث می شود که به فهم مشترکی از فرهنگ های رایج در کشورهای عرب زبان دست پیدا کنیم که این فهم می تواند در بسیاری از زمینه ها از جمله توریسم و جذب گردشگر مفید باشد کما اینکه در سال های گذشته ایران مقصد بسیاری از گردشگران عرب زبان بوده که برای استفاده از خدمات بهداشتی به ایران سفر می کردند.    

 

 

دوره های زبان عربی مجتمع فنی تهران بر اساس منابع آموزشی 6 جلدی الکتاب الاساسی آموزش داده می شوند.
الکتاب الاساسی مجموعه ایست است که با روش های جدیدتری مکالمه زبان عربی را به شما آموزش می دهد.  این کتاب که توسط مرکز تحقیقات و تالیف کتب آموزش عربی در دانشگاه ام‌القری عربستان تالیف شده از ۶ بخش تشکیل شده و دارای کتاب تمرین هم هست.  از این مجموعه برای آموزش مکالمه عربی برای دانشجویان غیر عرب زبان در دانشگاه ام القرای مکه مکرمه استفاده می شود. تنوع موضوع، ذکر کلمات جدید هر درس و تمارین بسیار کاربردی و خالی از اشتباه این مجموعه از ویژگی های بارز آن است.
                                                   

متقاضیان محترم می توانند جهت اخذ مشاوره، تعیین سطح آنلاین و ثبت نام در دوره های زبان عربی مجتمع فنی تهران با شماره 22090001 تماس حاصل فرمایند.

 

دوره های سطح مقدماتی زبان عربی

این سطح شامل دو دوره می باشد: عربی مقدماتی 1 و عربی مقدماتی 2

 

دوره های سطح مبتدی زبان عربی

سطح مبتدی زبان عربی شامل 4 دوره می باشد و از جلد دوم منبع الکتاب الاساسی استفاده می شود: عربی مبتدی 1 الی عربی مبتدی 4

 

دوره های سطح پیش متوسط زبان عربی

سطح پیش متوسط زبان عربی شامل 5 دوره می باشد و از جلد سوم منبع الکتاب الاساسی استفاده می شود: عربی پیش متوسط 1 الی عربی پیش متوسط 5

 

دوره های سطح متوسط زبان عربی

سطح متوسط زبان عربی شامل 4 دوره می باشد و از جلد چهارم منبع الکتاب الاساسی استفاده می شود: عربی  متوسط 1 الی عربی متوسط 4

 

دوره های سطح فوق متوسط زبان عربی

سطح فوق متوسط زبان عربی شامل 4 دوره می باشد و از جلد پنجم منبع الکتاب الاساسی استفاده می شود: عربی فوق متوسط 1 الی عربی فوق متوسط 4

 

دوره های سطح پیشرفته زبان عربی

سطح پیش رفته زبان عربی شامل 3 دوره می باشد و از جلد ششم منبع الکتاب الاساسی استفاده می شود: عربی پیشرفته 1 الی عربی پیشرفته 3