تفاوت تصاویر پیکسلی و برداری

تفاوت تصاویر پیکسلی با برداری چیست؟

 

     تمامی تصاویری که ما در سیستم های هوشمند کامپیوتری مشاهده می کنیم از دو جنس پیکسل (Bitmap) و بردار (Vector) می باشند.

تصاویر Bitmap:

    مبنای تصاویر Bitmap پیکسل ها می باشند که از گرد هم آمدن آنها ( نقاط مربعی شکل ) تصاویر ظاهر می شوند و اطلاعات در هر یک از این پیکسل ها ذخیره می شوند ، همچنین باید توجه داشت که این نقاط بسیار ریز بوده و فقط از طریق زوم کردن قابل مشاهده می باشند.

    در تصاویر Bitmap حجم تصاویر به نسبت فایلهای وکتور بالاتراست و در هنگام کار با این دسته از نرم افزار می بایست در همان ابتدای کار تناسب واقعی به نرم افزار داده شود، در صورتیکه شما یک فایل را در مرحله اول در ابعاد کوچک آماده کنید و بعد از آن بخواهید سایز را افزایش دهید و به چاپ برسانید فایل شما با کاهش کیفیت رو به رو خواهد شد، پس تنظیمات 1 به 1 (واقعی) در این دسته از نرم افزارها بسیار حائز اهمیت می باشند.

     فتوشاپ یکی از نرم افزارهای مطرح در این گروه می باشد و از جمله فرمت های تصاویر پیکسلی به شرح زیر می باشند:

 GIF , JPG , PNG, TIF, PSD, BMP  

و اما تصاویر Vector :

    این دسته از تصاویر مبنای آنها بر اساس مختصات ریاضی (توابع مرتبط به رسم خط) می باشند.

 تصاویر ایجاد شده برداری، به نسبت تصاویر پیکسلی حجم پایین تری دارند و شما می توانید این تصاویر را در هر رزولوشنی بدون از دست رفتن کیفیت ، بزرگ و کوچک نمائید.

البته پرداختن به جزئیات و تنوع افکت ها در نرم افزاری همچون فتوشاپ در مقایسه با نرم افزارهای وکتوری بسیار گسترده تراست ولی دراصل می توان گفت این دو گروه تصویر و نرم افزار های تولید کننده آن  به نوعی مکمل هم می باشند.

ایلاستریتور(Adobe Illustrator)، کرل دراو(Corel DRAW) و فری هند(Freehand) از جمله نرم افزارهای این گروه هستند و برخی از فرمت های این دسته از تصاویر جهت آشنایی شما در زیر ذکر شده است:

CDR , AI , PDF , WMF , EPS

*در مقالات بعدی در خصوص هر یک از این فرمت ها توضیحاتی خواهیم داشت.

 

 

 

گردآورنده: ساناز مددی

همکاران ما آماده پاسخگویی به سوالات شما می باشند

-->