تفاوت های ترکی استانبولی و آذری

 

بسیاری از متقاضیان یادگیری زبان ترکی استانبولی سوال می کنند که آیا تفاوتی بین ترکی استانبولی و زبان آذری وجود دارد یا خیر؟

طبیعتا کسانی که با این دو زبان آشنایی دارند می دانند که شباهت هایی بین این دو زبان وجود دارد. در این مقاله می خواهیم به تفاوت ها و شباهت های این دو زبان به طور مختصر بپردازیم.

ترکی استانبولی لهجه‌ی ادبی ترک‌های آناتولی و زبان رسمی کشور ترکیه است، و میلیون‌ها نفر در سراسر جهان به این زبان تکلم می‌کنند. همچنین حدود 1.5 تا 2 میلیون ترک زبان درکشور آلمان وجود دارد که بزرگترین اقلیت ترک در یک کشور خارجی هستند، بخشی دیگر از اقلیت‌های ترک در سایر کشور های اروپایی و آسیایی زندگی می کنند. آذری یا آذربایجانی، زبان آذری‌هایی است که عمدتاً در آذربایجان و در شمال غربی ایران زندگی می‌کنند، و زبان رسمی جمهوری آذربایجان است. زبان های ترکی استانبولی و آذری در ریشه اصلی در واقع یک زبان بودند در واقع میتوان گفت زبان آذری شکلی از زبان ترکی است که پیش از ایجاد تغییرات در ترکیه، در امپراتوری عثمانی هم وجود داشت و در طی سال ها تفاوت های بین این دو زبان بیشتر شده است. قطعا فهم مشترک بین دو زبان وجود دارد ولی تفاوت های ریشه ای و گرامری و همچنین تفاوت در خط نوشتاری بین این دو زبان وجود دارد ولی اگر یک آذری زبان بخواهد زبان ترکی استانبولی را فراگیرد، میتواند این کار را به سرعت انجام دهد.

.

.

 

همکاران ما آماده پاسخگویی به سوالات شما می باشند

-->